Translate

16 Haziran 2016 Perşembe

1.Sınıf Gözüyle İktisat Bölümü Hakkında

Herkese merhaba! İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisiyim. Henüz 1.sınıfı yeni bitirdim. Yaz tatili yeni başlamış olsa da artık 2.sınıf sayılırım. Ben de hazır tercihler yapılmamış, hatta daha LYS'ye girilmemişken bu yazıya başlayayım dedim.

 

Öncelikle elbette ki bunlar benim fikirlerim ve deneyimlediklerim. Katılmamakta kendinizce sebepleriniz vardır, haklısınızdır. Zaten isterseniz görüşlerinizi yorumlar kısmına bırakıp iktisat seçip seçmemek ile ilgili kafası karışmış olan arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

 

İktisat bölümü için yapılan yorumlar ve iş olanakları hakkında olumlu ve olumsuz söylenen her şey aslında hangi okulda eğitim alacak olduğunuza, bölümü örgün mü yoksa açıktan mı okuyacağınıza göre değişebilir. Lütfen söylenenleri kafanıza bu kadar takmayın.

 

İktisat bölümü, sayısal öğrencilerden tercih edeni çok olsa da nihai olarak eşit ağırlık puan türünde. Ben de eşit ağırlıkçı olduğum için sizlere buradan yola çıkarak anlatmaya çalışacağım. Eğer "Ben hukuk okumalıyım, bu şekilde çok mutlu olurum." gibi kesin hedefleriniz varsa öncelikle lütfen hayallerinizin peşinden gidin. Onlar gerçekten çok değerli. Ama eğer bu saate kadar kafanızda hala bir bölüm netleştiremediyseniz, o olmazsa bu olsun diye düşünüyorsanız da o zaman iktisata şans verebileceğinizi düşünüyorum.


Eğer benim gibi matematiği çok seviyorsanız ve bu kısmını pek sanmıyorum ama siz de 4 senenin sonunda keşke sayısal seçseydim ya matematik okurdum diyorsanız (demediler), iktisatın bizim için bu yönden tatmin edici bir bölüm olacağını da söylüyorlar.

 

Yüksek puanlı bir bölüm diye hukuk okuma isteğiyle yola çıktınız, okuma konusunda çok da emin değilsiniz ve şehrinize puanınız yetmediyse, şehir dışına gidemeyecekseniz, yeniden hazırlanma cesaretini bulamadıysanız ve bir özel okul tercih etmeyecekseniz siz eşittir ben... Neyse demem o ki aslında geldiğiniz zaman iktisat bölümünde birçok alanı olduğu gibi zaten hukuğu da tanıma fırsatı bulacaksınız. 4 yıllık ders müfredatını inceledim, isteyene hukuk dersi bolca mevcut. Peki tanıyabileceğiniz bu diğer alanlar neler? Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimine Giriş, İşletme, Turizm İşletmeciliği, Kamu Yönetimi vb. (okuldan okula değişebilir) birçok ders mevcut. Bu dersleri seçerek "Bu nasıl bir bölümdü acaba onu mu yazsaydım?" diye aklınızda soru işareti bırakan bölümler varsa size uygun olup olmadıklarını görebilirsiniz.

 

Henüz 1.sınıfı okuduğumdan bölümlerin hepsini tanıyamadım. Deneyimlediğim bölümler kadarıyla da, seçenekler arasında, iktisat bana daha uygunmuş bunu gördüm. Eğer siz çok hoşunuza giden bir bölümle karşılaşırsanız zaten bölümünüzü o yönde değiştirirsiniz. Eğer gerçekten böyle bir durumla karşılaşırsanız değiştirin bölümünüzü. Yolun daha çok başındayız. Hayat boyunca yapacağımız bir meslek adına birkaç yılı "Acaba ben neyi severek yapabilirmişim?" diye keşfetmek için harcamak sizi çok düşündürmesin lütfen. Hem iktisat ile asla zamanınızı boşa harcadığınızı da düşünmüyorum. İnsana çok fazla şey katan bir bölüm.

 

İktisat, sınırsız insan ihtiyaçlarının sınırlı kaynaklarla nasıl karşılanabileceğini işleyen bir bilim dalı. Bir de bu tanımın kıt kaynaklı versiyonu var, aslında o daha popüler. Böyle de ders anlatımına başlamış gibi oldu ama bu herkesçe bilinen bir tanım yahu. Siz de öğrenin arkadaş ortamında havanız olur... Bir sürü de havalı kavram duyacağınız bir bölüm. Benim favorim ise ceteris paribus. Ee o da bölümün spoilerı olsun, gelirseniz ne demek olduğunu öğrenirsiniz. Sürpriz!

 

Eğer kafanızdaki soru işareti "İktisat Fakültesi'nde bir bölüm okuyacağım tamam ama hangi bölüm olmalı?" ise burada çevremdekileri soru yağmuruna tutmuş, günlerini internetteki her yorumu tek tek okuyarak geçirmiş biri olarak devreye girebilirim. Arkadaşlar elbette ki ayrı bölümler olarak ortaya çıkmalarının bir sebepleri, özel olarak ilgilendikleri konular var. Fakat sonuç olarak hepiniz iktisat fakültesi mezunu olacaksınız, bunu da unutmayın. İlk sene aldığınız tüm dersler ortak, hiçbir fark yok. Ben günlerimi harcasam da yine de hiçbir şeyi araştırmamış birinin bile tercih edeceği yola başvurdum ve puan sıralamasına göre dizdim. Benim sıralamam iktisat, işletme, maliye, çeko ve ekonometri şeklindeydi. Tercih elbette ki sizin. Bu sıralama en doğrudur diyemem, ben sadece kendi tercih sürecimden bahsediyorum.

 

Henüz kendim karar verememişken iş olanakları konusuna kadar da girmeli miyim bunu bilemiyorum. Zaten çevrenizden duyduğunuz, internette bulduğunuz kadarıyla aşağı yukarı biliyorsunuzdur neler yapabileceğinizi.

 

Geçen sene sınava girmiş ve 1 senelik iktisat eğitimi almış biri olarak, kararsız kalmış olan arkadaşlar birkaç şey de benden duysun istedim. Daha deneyimli hale geldiğim zaman sizlere daha fazla yardım edebilmeyi çok isterim. Okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

1 yorum: